پتو خط دار صادراتی طاهربافت
11
مه

خصوصیات پتوهای پشمی

پتو پشمی

پتوهای پشمی گرم و راحت هستند و برای فصل زمستان مناسبند. این پتوهای پشمی برای کسانی که به سرما حساسیت زیادی دارند، بهترین انتخاب هستند. پتوهای پشمی دارای پرز و موی بلند هستند که هوا در بین آن باقی می ماند. بنابراین عایق خوبی برای دمای بدن هستند.

پتو پشمی طاهربافت
پتو پشمی طاهربافت

انواع پتوهای پشمی

پتوهای پشمی به دو نوع مصنوعی و طبیعی تقسیم می شوند. نوع مصنوعی از الیاف آکریلیک یا پلی استر تهیه می شود. این نوع پتوها زبر و سنگین هستند و برای کودکان و افرادی که پوست حساس دارند، توصیه نمی شوند. پتوهای پشمی طبیعی به طور مستقیم از پشم گوسفند تهیه می شوند. این نوع پتوها قیمت بالاتری نسبت به نوع مصنوعی دارند. 
پتوهای پشمی از دو لایه تشکیل شده اند. یک لایه نرم که در زیر قرار می گیرد و به طور مستقیم با بدن تماس دارد. این لایه غالبا بدون پشم و پرز است. لایه رویین پتو از پشم و پرز تشکیل شده است و مانع از ورود سرما به زیر پتو می شود.

خرید پتوی پشمی

اگر قصد خرید پتوی پشمی طبیعی را دارید، بهتر است توجه کنید که پتوهای پشمی مصنوعی پس از مدتی پرزها در هم رفته و کیفیت اولیه را از دست می دهد. پرزهای پشم مصنوعی زبرتر است و اگر چند تا موی آن را بسوزانید، بصورت گلوله گلوله می شوند. در حالی که پشم طبیعی وقتی سوزانده می شود، بوی موی سوخته می دهد و باقی مانده آن پودر می شود.

مراقبت از پتو پشمی

پتو پشمی نسبت به سایر پتوها مقاومت کمتری دارد. بهتر است زمان شستشو مراقب این نوع پتو باشید. حداقل امکان از پودر رخشویی استفاده نکنید و به جای آن پتو را با مایع شستشو بشویید. 
پس از شستشو پتو را پهن نکنید. آن را بر روی سطح شیب دار قرار دهید و آب آن به طور کامل تخلیه شود. سپس آن را پهن کنید. اما توصیه می شود پتو پشمی را برای شستشو به خشکشویی دهید. اما اگر مجبور شدید پتو پشمی را در منزل بشویید، آن را درون یک تشت با آب ولرم (حداکثر 30 درجه) و مایع شوینده به مدت چند ساعت قرار دهید. برای آبکشی می توانید از ماشین لباسشویی استفاده کنید.
روش دیگر خشک کردن اینکه پتو را پس از آبکشی در مقابل نور آفتاب قرار دهید. اما توجه داشته باشید که قرار گرفتن بیش از حد پتو در مقابل نور مستقیم آفتاب باعث از بین رفتن رنگ آن می شود. 
پتو پشمی نباید در جای مرطوب و نمناک قرار بگیرد. در فصل تابستان این نوع پتو کاربرد کمتری دارد. پس بهتر است آن را در محیطی خشک و بدون رطوبت قرار دهید. در عین حال باید هر چند وقت یکبار پتو پشمی را مجددا تا بزنید. زیرا ساکن ماندن برای مدت طولانی باعث بهم چسبیدن پرزها می شود و پتو لطافت و نرمی خود را از دست می دهد.
برای پتوی پشمین حتما از ملحفه استفاده کنید. اگر پتو به گونه ای باشه که پرز و پشم آن به پوست آسیب برساند، وجود ملحفه همچون محافظ پوست عمل می کند. در عین حال مانع از کثیف شدن پتو  هم می شود. نبود ملحفه باعث می شود تا گرد و غبار هوا وارد پرزهای پتو شود که در مدت کوتاهی باید شسته شود. ملحفه پتو را گرم تر نگه می دارد.
پتوهای پشمی را هر چند وقت تا جایی که امکان دارد، اجازه دهید در برابر نور آفتاب ملایم آویزان بمانند تا میکروب ها و باکتری های آن کشته شوند. در عین حال بوی بد پتوها هم از بین می رود.

پتو پشمی طاهربافت
پتو پشمی طاهربافت